8 kwietnia 2015 roku nasza Absolwentka, Kol. Helena Dobrowolska skończyła 105 lat. Wychowała troje dzieci, doczekała się siedmioro wnucząt ,dwanaścioro prawnuków i jednej praprawnuczki. To piękny wiek, nie często dożywamy tylu lat, a Pani Helenie udało się!
Oczywiście takie wydarzenie nie mogło odbyć się bez prezydenta naszego miasta, Pana Jana Starzyńskiego, który składał życzenia Jubilatce z wielką radością i satysfakcją, że właśnie dawna mieszkanka Pruszkowa przekroczyła 100 lat życia. Maturę Kol. Helena zdawała w Gimnazjum im. Tomasza Zana w Pruszkowie w 1930 roku, potem zdobyła wykształcenie pedagogiczne. W tej samej Szkole Świadectwo Dojrzałości otrzymał Henryk Hoser, obecny Arcybiskup Diecezji Warszawsko – Praskiej , był bliskim kolegą syna Jubilatki. Jego Ekscelencja również odwiedził Seniorkę w dniu Jej urodzin sprawiając tym ogromną radość Pani Helenie, która od dłuższego czasu oczekiwała wizyty tego wybitnego Absolwenta Gimnazjum Na spotkaniu nie zabrakło także przedstawicieli Towarzystwa Absolwentów Szkoły – Barbary Ratyńskiej i Piotra Hosera.
Wśród licznie zgromadzonej rodziny i przyjaciół uśmiechnięta, jak zawsze wszystkim życzliwa Pani Helena poznawała swoich gości bezbłędnie pamiętając nieraz ich nazwiska, choć nie widziała niektórych osób od kilku lat. Emanował z Niej spokój, radość życia, dobrze spełnionego życia, w którym rodzina i życzliwość dla ludzi były wartością nadrzędną. Rozmowy, trochę wspomnień, życzenia jeszcze wielu lat życia w dobrym zdrowiu wśród kochającej rodziny i przyjaciół wypełniły to spotkanie. Dużo kwiatów.
Odjeżdżaliśmy z poczuciem niedosytu, bo chciałoby się jeszcze dłużej być z Panią Heleną, słuchać Jej wspomnień, jakie mimo upływu wielu lat opowiadała dość dokładnie. Jeszcze do niedawna pisała wiersze, których zgromadziła niemało, część z nich jest w książce „Zaniacy z poezją pod rękę” wydanej w 2009 roku z okazji 25-lecia istnienia Towarzystwa Absolwentów Liceum im. Tomasza Zana w Pruszkowie. Gratulujemy Szanownej Koleżance dożycia sędziwego wieku w tak dobrej formie, życzymy bardzo serdecznie jeszcze wielu lat życia w zdrowiu ,rodzinnej miłości i poszanowaniu.
Oczarowani Panią Heleną, Jej jubileuszem pytaliśmy Koleżankę jaką może nam dać receptę na długie, szczęśliwe życie. Dokładnej informacji nie było, ale wyczuwało się, że szacunek dla ludzi, gotowość niesienia im pomocy i życiowy rozsądek stanowią podstawę dobrego samopoczucia naszej Koleżanki i przyczyniają się do długowieczności.

BR

Strona 100 lecia Zana
Logo 100 lecia
Strona Liceum

Logo Towarzystwa

Współpraca

Zapraszamy do współpracy

Koleżanki i Koledzy Aby stać się członkiem Towarzystwa wystarczy po zapoznaniu się ze statutem wypełnić deklaracje członkowską i wysłać ją na adres korespondencyjny podany w zakładce kontakt z nami. Składka członkowska wynosi 50 złotych rocznie.

Kontakt

Niezbędne linki
Dokumenty