4 października – sobota to jeden ze słonecznych dni wczesnej jesieni 2014 roku. Dla członków Towarzystwa Absolwentów Wychowanków i Przyjaciół Liceum im. Tomasza Zana w Pruszkowie minął jako dzień ważny, bo w nim obchodziliśmy jubileusz 30-leciqa istnienia naszej organizacji. Tak szybko minęły te lata, podczas których podjęliśmy starania upamiętnienia naszych profesorów i absolwentów, wydarzeń szkolnych poprzez ufundowanie okazjonalnych tablic, wydanie dwóch tomików wspomnień o Liceum Zana, jego wykładowcach, o losach naszych absolwentów. Z inicjatywy zarządu Towarzystwa został też wydany reprint książki autorstwa niezapomnianej polonistki Liceum, p. prof. Stanisławy Ostrowskiej – „ZAN” przedstawiający życiowe losy patrona naszej Szkoły. Zebraliśmy dużą ilość wierszy pisanych przez zaniaków i zostały one wydane w II tomikach zatytułowanych „Zaniacy z poezją pod rękę”. Wreszcie podczas VII Zjazdu Absolwentów w 2006 roku stanęło na boisku szkolnym oczekiwane od lat popiersie Tomasza Zana. Ostatni Zjazd na 90 -lecie działalności Liceum Zana przyniósł wybity przez Mennicę Śląską Medal 90-lecia.
    To może nie za wiele osiągnięć przez te 30 lat, ale nasze fundusze to jedynie niewysokie składki członkowskie i gdyby nie pomoc finansowa władz samorządowych Pruszkowa nie bylibyśmy w stanie tego dokonać. Serdecznie dziękujemy!
    Dużą wagę przywiązujemy do integracji środowiska zanowskiego. Oprócz Zjazdów Absolwentów organizowanych co 5 lat na kolejne jubileusze istnienia Szkoły spotykamy się także w okresie Świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocnych. Nieustannie dążymy do tego, by na tych spotkaniach było więcej absolwentów z młodszych roczników matur. Koleżanki, Koledzy , wstępujcie w szeregi Towarzystwa Absolwentów, na pewno zrodzą się nowe inicjatywy naszej działalności. Jubuleusz 30-lecia rozpoczęliśmy uroczystą mszą św. w kościele p.w. św. Kazimierza w Pruszkowie celebrowaną przez ks. Proboszcza Mariana Mikałajczaka w asyście księży naszych absolwentów: Jego Ekscelencję Księdza Arcybiskupa Henryka Hosera i księdza Romana Trzcińskiego. Skierowanych do nas słów Arcybiskupa wysłuchaliśmy ze wzruszeniem, tak ciepło i z wielkim szacunkiem wyrażał się o naszych profesorach, o atmosferze naszego Liceum, gdzie każdy z nas jako uczeń czuł się podmiotem, choć byliśmy poddani szkolnemu rygorowi. Po mszy św . – znowu w Szkole. Te same malowidła w Sali Pompejańskiej co wtedy, ile to już lat od matury ? Ciasne korytarze , schody i myśl, że to jest moja Szkoła – nieduża, bez Sali gimnastycznej, nie przystaje do XXI wieku, ale niepowtarzalna, jedyna. Czas pokaże co przyniesie jej przyszłość. Nasze spotkanie oprócz Jego Ekscelencji Arcybiskupa Henryka Hosera uświetnili swoją obecnością pani starosta Elżbieta Smolińska, pan prezydent Jan Starzyński, wielce szacowny absolwent Zana Jego Eminencja, Rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Marek Krawczyk, księża absolwenci. JAK DOBRZE BYĆ RAZEM ! Prezes Towarzystwa Absolwentów, Piotr Hoser wręczył dwa dyplomy HONOROWEGO CZŁONKA TOWARZYSTWA ABSOLWENTÓW LICEUM im. TOMASZA ZANA – Pani MAŁGORZACIE KUCHARSKIEJ obecnej dyrektor naszej Szkoły i Kol. MARKOWI CHŁOŚCIE , który pomaga nam w swojej drukarni „Graf”.
    Była też część artystyczna jubileuszowego spotkania – obejrzeliśmy wykonaną przez aktualnych uczniów Liceum inscenizację o Tomaszu Zanie, Adamie Mickiewiczu i ich Związkach Filaretów i Filomatów. Bardzo dziękujemy za ogrom pracy włożonej w przygotowanie tego widowiska Paniom polonistkom – prof. Bożenie Rostkowskiej i prof. Jolancie Zgodzie. Dobrana tematyka i dobre wykonanie. Brawo ! Część artystyczną zakończył solowy śpiew obecnej uczennicy Zana kol. Zuzanny Wojtczak. Wysłuchaliśmy piosenek z repertuaru Edith Piaf w wersji francuskiej. Głos koleżanki sugeruje, że w przyszłości może czekać na nią kariera śpiewaczki.
    Kropelka szampana i pyszny tort ufundowany przez nasze Liceum dopełnił atrakcji spotkania. Potem. potem to już długie zaniaków rozmowy, wspomnienia, wspomnienia i to miłe uczucie, że spotkanie po latach ma sens.

Barbara Łosiewicz – Ratyńska
matura 1953

Strona 100 lecia Zana
Logo 100 lecia
Strona Liceum

Logo Towarzystwa

Współpraca

Zapraszamy do współpracy

Koleżanki i Koledzy Aby stać się członkiem Towarzystwa wystarczy po zapoznaniu się ze statutem wypełnić deklaracje członkowską i wysłać ją na adres korespondencyjny podany w zakładce kontakt z nami. Składka członkowska wynosi 50 złotych rocznie.

Kontakt

Niezbędne linki
Dokumenty