W dniu 24 marca 2020 roku pożegnaliśmy naszego kolegę Andrzeja Gmocha. Smutny to był pogrzeb. Nie tylko dlatego, że żegnaliśmy serdecznego przyjaciela, ale dlatego, że Andrzej opuścił nas w okresie epidemii – nie mogliśmy być przy jego trumnie w czasie mszy świętej, nie mogliśmy odprowadzić go na miejsce spoczynku.
Andrzej był absolwentem LO im Tomasza Zana. Po uzyskaniu świadectwa dojrzałości w roku 1952 skończył studia na AWF.

Pracował w szkole w Podkowie Leśnej, jego pasją była koszykówka. Działał w Szkolnym Klubie Sportowym, w którym ćwiczyli przede wszystkim uczniowie naszej szkoły. 12 lat pracował w Klubie POLONII.
Władze PRL zaproponowały mu pracę na stanowisku naczelnika Wydziału Oświaty w Pruszkowie. Zdawał sobie sprawę, że praca na tym stanowisku w okresie PRL może być trudna. Przyjął tę propozycję. Jak mi wiadomo nie skrzywdził żadnego nauczyciela.
Był bardzo związany z naszą szkołą i z kolegami.
Gdy postanowiliśmy zorganizować Towarzystwo Absolwentów, popierał gorąco ten projekt – włączył się do grona organizatorów projektu. Sądzę, że on przyczynił się do tego, że zatwierdzono nasz statut i zarejestrowano nasze Towarzystwo.
Był członkiem pierwszego Zarządu, Powierzyliśmy mu stanowisko prezesa. W związku z tym, że wiele czasu poświęcał pracy zawodowej, urzędującym prezesem był kol. Franciszek Kwasiborski.
Gdy dostaliśmy od dyrektora Gierwatowskiego pomieszczenie na Izbę Pamięci, postarał się o meble : biurko, krzesła. .
Urządzaliśmy w karnawale zabawę dla absolwentów, Wiadomo , jak trudno było zdobyć wędlinę – zaopatrywał nasz bufet Andrzej. Mogliśmy też liczyć na pomoc kol. Marka Sucheckiego, lekarz weterynarii
Andrzej był zawsze z nami. Czuł się zaniakiem. Koleżeński, kulturalny, serdeczny .
Nie zapomnimy o Tobie Cześć Jego pamięci…

Irena Szymańska – Horban (matura 1945)

Strona 100 lecia Zana
Logo 100 lecia
Strona Liceum

Logo Towarzystwa

Współpraca

Zapraszamy do współpracy

Koleżanki i Koledzy Aby stać się członkiem Towarzystwa wystarczy po zapoznaniu się ze statutem wypełnić deklaracje członkowską i wysłać ją na adres korespondencyjny podany w zakładce kontakt z nami. Składka członkowska wynosi 50 złotych rocznie.

Kontakt

Niezbędne linki
Dokumenty