Pruszków dnia 24.03.2020r.

W dniu dzisiejszym żegnamy Andrzeja Gmocha, nauczyciela, trenera, człowieka, który całe życie poświęcił wychowaniu dzieci i młodzieży, pracując w szkołach i klubach sportowych naszego miasta i Warszawy.

Po ukończeniu liceum im. Tomasza Zana w Pruszkowie, studiował na AWF w Warszawie uzyskując tytuł magistra wf oraz trenera koszykówki.

Po studiach pracował w szkole podstawowej w Podkowie Leśnej, później w Pruszkowie i Warszawie. Praca jego owocowała licznymi sukcesami, a Jego wychowankowie osiągali wyżyny, nie tylko w sporcie, ale i w życiu prywatnym. Ciepły i serdeczny, skory do żartów i dowcipu, słynny ze swoich kolorowych opowieści.

Zawsze kierował się zasadą – „pierwsi w sporcie i pierwsi w nauce”.

Jako zawodnik i trener dołączył do drużyny koszykarskiej Znicza Pruszków, oraz rozpoczął pracę z młodzieżą pruszkowskich szkół.

W 1953 roku wraz z Pawłem Wiśniowskim założył klub MKS „Ogniwo” Pruszków. W klubie tym działały sekcje koszykówki chłopców i piłki ręcznej. Za Jego sprawą powstała sekcja koszykówki dziewcząt, którą później przekazał trenerowi Ryszardowi Woźniakowi. W roku 1962 prowadzony przez niego zespół chłopców zdobył w Zielonej Górze, wicemistrzostwo Polski juniorów.

Następnym etapem w Jego życiu była praca w Polonii Warszawa, zabrał tam ze sobą swojego najlepszego wychowanka-reprezentanta Polski Andrzeja Nowaka. Tam rozpoczął pracę z grupami młodzieżowymi, a od sezonu 1967/68 został pierwszym trenerem ekstraklasy tego zespołu. Pracę trenerską kontynuował do sezonu 1972/73 zdobywając w roku 1972 – III miejsce i brązowy medal Mistrzostw Polski, a w roku 1969 Puchar Polski, co umożliwiło start w rozgrywkach europejskich – Pucharze Zdobywców Pucharu.
 

Kończąc pracę na ławce trenerskiej, przez okres trzech lat pełnił funkcję szefa wyszkolenia sportowego w w/w klubie.

Po powrocie do Pruszkowa na początku lat 80-tych został Naczelnikiem Wydziału Oświaty w Urzędzie Miejskim. Przez wiele lat organizował sport szkolny na terenie naszego miasta, inicjował budowę obiektów sportowych, wprowadził do szkół obowiązkową naukę pływania, był pomysłodawcą „Sportu w wolne soboty” i wielu jeszcze innych projektów. W 1985 roku przekazał nowo wybudowaną halę sportową na ul. Gomulińskiego do Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego.

W miarę możliwości zwiększał ilość godzin wf do 3 – 4 tygodniowo. Wraz z trenerem Jerzym Kwasiborskim prowadził kursy instruktorskie w Pruszkowie, Warszawie i wielu miastach Polski.

Po przejściu na zasłużoną emeryturę, wspierał nas – młodszych trenerów swoim doświadczeniem i radą. Potrafił zawsze znaleźć czas dla każdego kto prosił o wsparcie lub pomoc. W ciepłych słowach, niekiedy żartem przekazywał swoje cenne uwagi i spostrzeżenia, z których mogliśmy korzystać wielokrotnie, za co jesteśmy dzisiaj bardzo wdzięczni.

Dziękujemy Ci za Twoją obecność, działalność i dobro jakie od Ciebie doświadczyliśmy. Pozostaniesz w naszych myślach i sercach na zawsze. Spoczywaj w pokoju…

Andrzej „Bill” Nowak

Jerzy Kwasiborski

Strona 100 lecia Zana
Logo 100 lecia
Strona Liceum

Logo Towarzystwa

Współpraca

Zapraszamy do współpracy

Koleżanki i Koledzy Aby stać się członkiem Towarzystwa wystarczy po zapoznaniu się ze statutem wypełnić deklaracje członkowską i wysłać ją na adres korespondencyjny podany w zakładce kontakt z nami. Składka członkowska wynosi 50 złotych rocznie.

Kontakt

Niezbędne linki
Dokumenty