Z inicjatywy Towarzystwa Absolwentów, Wychowanków i Przyjaciół Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego im. Tomasza Zana w Pruszkowie, odbył się w dniu 5.06.2019r, Konkurs Twórczości Literacko- Poetyckiej oraz Wokalno- Recytatorskiej pn.”Tu w Zanie zaczynał Wojciech Młynarski’. Inicjatywa ważna i szlachetna, dla wszystkich, którym wciąż jest bliski sercu świat poezji, metafor i wartości humanistycznych, a szczególnie dla dużej grupy Zaniaków, którzy stali się orędownikami twórczości Wojciecha Młynarskiego, czując się jednocześnie Jego dumnymi i wdzięcznymi dłużnikami. Z tego powodu, pomysłodawcom konkursu przyświecał jasny i czytelny cel: popularyzować i promować twórczość wspaniałego kolegi – bacznego obserwatora, który konsekwentnie nie ustawał w komentowaniu naszej, polskiej rzeczywistości. Niezmiennie zdumiewa i porusza ponadczasowość i uniwersalizm Jego utworów a wysmakowane słownictwo, kierowane do każdego z nas oraz tematyczna różnorodność spraw zmieniającego się świata, pozwala na określenie Go mianem ”Kronikarza Epoki”. 

Nieocenione jest miejsce Wojciecha Młynarskiego w kulturze polskiej, a uświadamianie tego faktu kolejnym, młodym pokoleniom Polaków, jest naszym przywilejem i miłym obowiązkiem. Z radością wyrażam swój podziw i uznanie dla uczestników w/w konkursu, którzy odważyli się zmierzyć z Jego tekstami, biorąc na warsztat wybrane wiersze czy piosenki literackie. 

Najserdeczniej gratuluję, wszystkim nagrodzonym Laureatom!!! 

Moja fascynacja twórczością Młynarskiego trwa nieprzerwanie od wielu lat, dlatego też czuję się zaszczycona i wdzięczna Zarządowi Towarzystwa za zaproszenie mnie do realizowanego projektu, umożliwiając mojej osobie przewodzenie szanownemu Jury. Dziękuję!! Wierzę, że Pan Wojciech, poprzez wykorzystanie całej siły swojego talentu, stanie się dla wielu autorytetem w posługiwaniu się pięknym słowem i puentą oraz inspirującym Brylantem, pełnym, tylko dobrych nadziei. 

„Jeszcze w zielone gramy, jeszcze nie umieramy, jeszcze się spełnią nasze piękne dni, marzenia, plany….”, – dlatego, nieprzerwanie – „Róbmy swoje, póki jeszcze ciut się chce, bo drobiazgów parę się uchowa – kultura, sztuka, wolność słowa – róbmy swoje, może to coś da?!”, czego z serca Państwu i sobie życzę. 

Ewa Sowa 

Strona 100 lecia Zana
Logo 100 lecia
Strona Liceum

Logo Towarzystwa

Współpraca

Zapraszamy do współpracy

Koleżanki i Koledzy Aby stać się członkiem Towarzystwa wystarczy po zapoznaniu się ze statutem wypełnić deklaracje członkowską i wysłać ją na adres korespondencyjny podany w zakładce kontakt z nami. Składka członkowska wynosi 50 złotych rocznie.

Kontakt

Niezbędne linki
Dokumenty