Obchody 90-lecia Gimnazjum i Liceum im .Tomasza Zana w Pruszkowie, VIII Zjazd Absolwentów już za nami. Kilka miesięcy przygotowań i ………poranek 8 października przywitał nas dość chłodno pochmurnym niebem.
Wyruszyliśmy ze Szkoły liczną grupą /około 200 absolwentów/ ze Sztandarem, by złożyć kwiaty przy tablicy naszego zasłużonego profesora Bohdana Zielińskiego i pilnowani przez Straż Miejską pod bacznym okiem policji dotarliśmy do kościoła p.w. św. Kazimierza. Dopiero tutaj widać było, jak dużo osób uczestniczy w Zjeździe. Kościół wypełnił się znajomymi twarzami naszych Profesorów, Absolwentów, prawie wszystkie ławki były zajęte.
Uroczystą Mszę św. w intencji profesorów, byłych i obecnych uczniów Zana celebrowało oprócz gospodarza-księdza prałata Józefa Podstawki, trzech księży Absolwentów : ks. Stanisław Urbaniak, ks. Grzegorz Krystofik i ks. Roman Trzciński.
Wzruszający to był widok, jak siwiejący Koledzy Jurek Blancard i Stefan Kowalski z Koleżankami Danusią Parys i Narcyzą Janik składali dary ołtarza, dostojnie, a jednocześnie jakby wcielili się w uczniów, jeszcze uczniów naszej Szkoły.
To nie jeden moment wzruszenia. Wiele serdecznych słów skierowanych do Profesorów i Absolwentów powiedział w swojej homilii ks. Stanisław Urbaniak. Przedstawił sylwetki naszych nauczycieli, jako ludzi stanowiących wzór dla młodzieży, co zaowocowało ukształtowaniem przez Nich licznego grona wybitnych ludzi pióra, nauki, kultury… Można powiedzieć, że my – dawni uczniowie, czuliśmy się dumni, że należymy do tej społeczności, że ukończyliśmy tę Szkołę.
Wreszcie powrót do naszej kochanej, starej „Budy”, rejestracja w Biurze Zjazdu, odbiór jubileuszowych pamiątek : Medalu 90-lecia Liceum Tomasza Zana, który zaprojektował Kol. Jerzy Blancard i książki „Tomasz Zan” autorstwa niezapomnianej przez starsze roczniki absolwentów prof. Stanisławy Ostrowskiej, publikacji pisanej i wydanej po raz pierwszy w latach dwudziestych minionego wieku.
Gwar, radosne zamieszanie, serdeczny uśmiech na wszystkich twarzach panował na szkolnym boisku, gdzie odbywały się centralne uroczystości Zjazdu. Nawet coraz mocniej padający deszcz i przejmujący chłód, nie były w stanie zepsuć tej ciepłej atmosfery spotkania po latach..Wreszcie Hymn Państwowy, rozpoczynający oficjalne otwarcie VIII Zjazdu Absolwentów i wprowadzenie Sztandaru Szkoły wyciszyły przyjacielskie rozmowy.
Spotkanie nasze otworzyła dyrektor Zana, Pani prof. Małgorzata Kucharska oddając głos kol. Barbarze Ratyńskiej, prezesowi Towarzystwa Absolwentów. Po powitaniu zebranych, uczniowie wręczali wszystkim gościom symboliczną różę i zjazdowe pamiątki., a Barbara przedstawiła krótką historię Zjazdów Absolwentów, które zawsze są organizowane na jubileusze Szkoły.
Było ich siedem : I – zorganizowany na 40-lecie Liceum w 1961 roku.
Po nim przez następne 20 lat nie było obchodów rocznicowych, dopiero dla uczczenia 60 rocznicy istnienia Zana, w 1981 roku odbył się II Zjazd Absolwentów. Od tego czasu, już regularnie, dyrekcja Liceum i Towarzystwo Absolwentów co 5 lat przygotowują jubileuszowe spotkania. To właśnie podczas II Zjazdu podjęto uchwałę, żeby utworzyć Towarzystwo Absolwentów, które zostało zarejestrowane w 1984 roku, z opóźnieniem spowodowanym istniejącym w Polsce stanem wojennym. W podzięce za trud poniesiony w wychowaniu młodzieży, za wieloletnią pracę w naszej Szkole Absolwenci składali wiązanki kwiatów pod czterema tablicami upamiętniającymi profesorów : Stanisławę i Leona Ostrowskich, Władysława Wojkowskiego, wszystkich dyrektorów od początku istnienia Szkoły, profesorów i uczniów poległych w czasie II wojny światowej, a także przy popiersiu naszego patrona, Tomasza Zana.
Nieobecna na spotkaniu Pani Starosta przysłała list, w którym podkreśliła nie małe walory naszej Szkoły : wysoki poziom nauczania, wychowanie młodzieży w duchu patriotycznym, kultywowanie wieloletniej tradycji Liceum..
Część artystyczną przygotowali uczniowie pod fachowym kierownictwem Pana Gerarda Położyńskiego. Były to fragmenty wierszy naszych Absolwentów przeplatane muzyką.
Po tym, wszyscy zaśpiewaliśmy starą piosenkę o gremialnych wagarach, na jakie przed wielu laty poszli nasi wychowankowie i choć po tym wyczynie masowej ucieczki ze Szkoły wszystkich jej uczestników spotkały przykre konsekwencje, to nikt tego nie żałował, a dziś wspominamy to ze wzruszeniem. Piosenka nosi tytuł „Była u Zana”, słowa do niej napisał Włodzimierz Lewiński- matura w 1949 roku.
Na zakończenie prowadząca spotkanie Kol. Elżbieta Marciniak Kuszakiewicz przedstawiła nam swoje zdolności wokalne, profesjonalnie zaśpiewała znaną piosenkę „Najpiękniejszy kraj na ziemi”. Wreszcie nastąpił najbardziej oczekiwany moment Zjazdu- spotkania rocznikowe. W klasach oznaczonych rocznikami matur , przy kawie, herbacie, przekąskach, owocach i cieście, można było bezpośrednio porozmawiać z Profesorami ,Koleżankami i Kolegami, często zmienionymi przez upływ czasu, ale jednak rozpoznawalnymi, żyjącymi w naszej serdecznej pamięci i razem wspominać.., wspominać…
O godz. 19.00 rozpoczął się bal absolwentów w Domu Bankietowym, prowadzonym przez naszego Kolegę , Artura Cyronka. Muzyka oczywiście z płyt CD, a dobry „didżej”, dobre nagłośnienie i parkiet do tańca ,. o towarzystwie nie wspomnę, przecież to sami swoi, uczyniły bardzo udaną zabawę, podczas której Elżbieta czarowała nas swoimi piosenkami. Jak dodam bardzo smaczne i urozmaicone jedzenie na stołach popijane dobrym winem, będzie to pełny obraz naszego balu. Zabawa skończyła się około 3.00 nad ranem. Szkoda, że tak szybko mija czas i wszystko staje się wspomnieniem.
Drodzy Przyjaciele, Absolwenci, żegnamy się do następnego spotkania.
Serdecznie Was pozdrawiam i życzę powodzenia we wszystkich dziedzinach życia

Barbara- matura 1953

Strona 100 lecia Zana
Logo 100 lecia
Strona Liceum

Logo Towarzystwa

Współpraca

Zapraszamy do współpracy

Koleżanki i Koledzy Aby stać się członkiem Towarzystwa wystarczy po zapoznaniu się ze statutem wypełnić deklaracje członkowską i wysłać ją na adres korespondencyjny podany w zakładce kontakt z nami. Składka członkowska wynosi 50 złotych rocznie.

Kontakt

Niezbędne linki
Dokumenty