W końcu ub. miesiąca w największej sali – auli na parterze naszej Szkoły miało miejsce bardzo interesujące spotkanie z aktorką, tłumaczką i absolwentką – Elżbietą KOŚLARZ-VIROL. Aulę wypełnili uczniowie klas I a, I c, II a i III a, a więc klasy francuskie oraz pedagodzy z dyr. Ewa Król na czele. Byli ponadto przedstawiciele Towarzystwa Absolwentów, co nie dziwi, bo Kol. Elżbieta uczęszczała na zajęcia dojeżdżając/dochodząc z Komorowa i była razem z Wojtkiem Młynarskim w jednej klasie, także w podstawówce. W ponad godzinnym spotkaniu, przeradzającym się w dyskusję, p. Elżbieta rzecz jasna nawiązała do wspólnych lekcji z Wojtkiem, by szybko przejść do swych studiów na warszawskiej PWST oraz pierwszych ról na deskach teatralnych. A nawet filmowych. Ledwie po kilku latach działalności wraz z mężem w połowie lat 60. wyjechała do Francji i osiadła w Paryżu. Intensywnie uczyła się języka, występowała w sztukach francuskich – tu podkreślała odmienne warunki pracy. Działając też w środowisku polskim, podejmowała się tłumaczeń, mając tutaj sukcesy. Francuskiej scenie przyswoiła kilka klasycznych sztuk polskich (jej tłumaczenia w formie książkowej zasilą bibliotekę szkolną), nawiązała też ścisłe kontakty ze środowiskiem aktorskim w kraju. Onieśmielona młodzież rozkręcała się zadając coraz bardziej trudne pytania i trzeba powiedzieć, że nie na wszystkie kwestie aktorka odparła. Po pamiątkowym zdjęciu przeszła wraz z dyr. Król do pokoju Towarzystwa (zwiedzając szkołę – jej lokum) i tu przy herbacie jaką serwowała Kol. Ratyńska był czas na wspomnienia: jaką drogą chodziła z Komorowa do Zana, kto uczył ją francuskiego. Niemniej spotkanie było serdeczne, wymieniono się adresami i miejmy nadzieję na częstsze wizyty p. Eli w naszej szkole, bo często bywa teraz w kraju. Na zakończenie powrócono do Młynarskiego – Ela Koślarz ze wzruszeniem, rozpoznając wiele koleżanek i kolegów, obejrzała montaż na podstawie fotografii archiwalnych Bożenny Kretkowskiej.

Adam St. Trąbiński

Foto: autor oraz Tomek Malczyk

Strona 100 lecia Zana
Logo 100 lecia
Strona Liceum

Logo Towarzystwa

Współpraca

Zapraszamy do współpracy

Koleżanki i Koledzy Aby stać się członkiem Towarzystwa wystarczy po zapoznaniu się ze statutem wypełnić deklaracje członkowską i wysłać ją na adres korespondencyjny podany w zakładce kontakt z nami. Składka członkowska wynosi 50 złotych rocznie.

Kontakt

Niezbędne linki
Dokumenty