Obecna siedziba Liceum im. Tomasza Zana w Pruszkowie to stary, prawie 100- letni budynek tylko przystosowany do wymogów szkolnych. Służy młodzieży od ponad 80-ciu lat , trwale wrósł w panoramę miasta i pamięć pruszkowiaków. Jednak mimo sentymentu, jaki wszyscy żywimy do Starej Budy” zdajemy sobie sprawę, że obiekt ten nie spełnia wymogów XXI wieku. Całe środowisko zanowskie : związane ze Szkołą organizacje, dyrekcja, wykładowcy, absolwenci i uczniowie domagali się od wielu lat nowego budynku dla Liceum nie szczędząc wysiłków w tym kierunku. Wreszcie spełniło się,…. powstaje nowa siedziba Liceum im. Tomasza Zana ! której makietę przedstawiliśmy wśród zamieszczonych zdjęć z uroczystości.
19 kwietnia br odbyło się uroczyste wmurowanie „Kamienia Węgielnego” w ten gmach. W obecności abp Henryka Hosera – absolwenta „Zana” ,wojewody mazowieckiego Pana Zdzisława Sipiery ,starosty pruszkowskiego Pana Maksyma Gołosia, prezydenta Pruszkowa Pana Jana Starzyńskiego, dyrekcji Szkoły, jej profesorów, zaproszonych gości, licznej grupy absolwentów i aktualnych uczniów „Kapsułę czasu” wmurowano w ścianę budynku. A co w niej ? – Akt Erekcyjny z podpisami : Pana wojewody mazowieckiego , lokalnych władz, Jego Ekscelencji abp Hosera, dyrektora Liceum Pani Ewy Król, przedstawicieli wszystkich zasłużonych dla „Zana” organizacji. W metalowym pojemniku znalazły się też : lista obecnych profesorów Szkoły, znaczek – logo Towarzystwa Absolwentów Liceum Zana, pojedyncze egzemplarze lokalnych gazet- „Głosu Pruszkowa” i „WPR” , specjalne wydanie gazetki szkolnej „Tabela”, jako „Gazeta ponadczasowa”, fotografie obecnego budynku Szkoły, a także banknot dwuzłotowy wrzucony ręką Pana prezydenta „aby potomni poznali naszą walutę”.
Po uroczystości wszyscy wzruszeni, przejęci powagą chwili z uśmiechem na twarzy w poczuciu satysfakcji z rosnącej budowy ruszyli do pokoju nauczycielskiego. Przy kawie i słodyczach długo trwały serdeczne rozmowy pełne nadziei, że „genius loci” obejmujący miejsce, na jakim powstaje nowa siedziba „Zana” sprawi, że ten nowoczesny gmach będzie na równi ze starym budynkiem bliski przyszłym absolwentom, którzy tak, jak obecni osiągną w życiu bardzo wiele.

Strona 100 lecia Zana
Logo 100 lecia
Strona Liceum

Logo Towarzystwa

Współpraca

Zapraszamy do współpracy

Koleżanki i Koledzy Aby stać się członkiem Towarzystwa wystarczy po zapoznaniu się ze statutem wypełnić deklaracje członkowską i wysłać ją na adres korespondencyjny podany w zakładce kontakt z nami. Składka członkowska wynosi 50 złotych rocznie.

Kontakt

Niezbędne linki
Dokumenty