GRUDNIOWE SPOTKANIE ZANIAKÓW

    W gościnnych murach naszej Szkoły spotkaliśmy się tuż po Świętach Bożego Narodzenia, 28 grudnia. Termin wydawał się trochę niefortunny, bo przecież przygotowania do Sylwestra mogły uniemożliwić absolwentom udział w uroczystości. Jednak obawy organizatorów nie potwierdziły się, frekwencja dopisała.
    Kiedy Jego Ekscelencja Arcybiskup Henryk Hoser, też absolwent Zana w serdecznych słowach powitał zebranych odwołując się do wieloletniej tradycji Liceum Zana, jego niezapomnianych Profesorów, którzy dużo wnieśli w życie każdego z nas, poczuliśmy się jakąś emocjonalnie związaną wspólnotą. To sprawiło, że przedłużyły się przyjacielskie rozmowy, po prostu nie można było szybko wracać do domu.
    Dla podtrzymania świątecznej atmosfery Basia przeczytała wiersz Wojtka Młynarskiego, też zaniaka, który w mistrzowski sposób opisał Święta Bożego Narodzenia porównując je do "promyka nadziei i dobroci". Wiersz bardzo wzruszający.
    Prezes Towarzystwa Piotr Hoser przypomniał, że nasza organizacja istnieje już 30 lat i jubileusz ten przypada na rok 2014. Wszyscy chcemy uczcić tę rocznicę, jak ? Nie do końca wiemy. Na pewno odbędzie się spotkanie absolwentów i PTK-N wyda Przegląd Pruszkowski w całości poświęcony Liceum Zana. Proponujemy umieścić w nim wspomnienie zaniaków dotyczące ciekawych wydarzeń w Szkole. Tu apelujemy do Koleżanek i Kolegów : opiszcie zapamiętane sytuacje poważne, te „na serio” i te z przymrużeniem oka, humorystyczne, a że nigdy nie brakowało uczniom pomysłowości i dowcipu , mogą one stanowić ciekawą lekturę. Teksty prosimy przysyłać na adres : bratynska@wp.pl w miarę szybko, bo przed nami sporo pracy, czasu nie za wiele, gdyż obchody 30-lecia planujemy na wrzesień, lub październik tego roku.
    Prosimy też o przysłanie propozycji jak możemy niewielkim kosztem uatrakcyjnić nasz jubileusz. Bardzo liczymy na Waszą pomoc.
    U progu Nowego Roku życzymy, aby 2014 rok był wyjątkowo szczęśliwy dla naszych Profesorów, Absolwentów i całej Szkoły.

Zarząd

Spotkanie Wielkanocne "u Zana"

    Spóźniona wiosna, nienajlepsza pogoda w II połowie kwietnia nie przeszkodziły nam, absolwentom Zana spotkać się w Szkole przy wielkanocnym jajku.
    Przyjemnie znaleźć się w tym samym budynku, w którym przed laty pełni nadziei na udane dorosłe życie składaliśmy egzamin dojrzałości. To nic, że wtedy wyglądaliśmy inaczej. Mimo pobielałych włosów i zmienionych twarzy jednak rozpoznajemy się, łączy nas wszystkich wielki sentyment do kochanej,"Starej Budy". Każdy z nas zachował we wdzięcznej pamięci profesorów, koleżanki , kolegów i nie sposób pominąć spotkania z Nimi.
    Był z nami dawny dyrektor, prof. Stefan Gierwatowski, prof. Bronisław Siemdaj, oczywiście obecna dyrektor Liceum Zana , pani Małgorzata Kucharska, profesorowie aktualnie wykładający w naszej Szkole.
    Rangę tego spotkania podniosła obecność Jego Ekscelencji Arcybiskupa Henryka Hosera, naszego absolwenta, który od dwóch lat świętuje z nami Wielkanoc i Boże Narodzenie.
    Nie zapomniał o zaniakach prezydent Pruszkowa, pan Jan Starzyński, a także przedstawiciel Starostwa Powiatowego w Pruszkowie, pan Zdzisław Sipiera.
    Swojskie dźwięki akordeonu wspomagały ogólny śpiew pieśni wielkanocnych.
    W części oficjalnej spotkania prezes naszej organizacji , Piotr Hoser wręczył Dyplomy Członka Honorowego Towarzystwa Absolwentów, Wychowanków i Przyjaciół Gimnazjum i Liceum im. Tomasza Zana w Pruszkowie. Wyróżnienia tego dostąpili:
    Ks. prof. Wojciech Tabaczyński
    Ks. prałat Marian Mikołajczak
    Prof. Bronisław Siemdaj
    Zdzisław Sipiera
    Marek Prędota

    ABSOLWENTÓW ROŚNIE KLAN
    BĄDŹMY RAZEM, WIWAT ZAN !

Barbara Łosiewicz-Ratyńska - matura 1953

Wielkanoc 2013

[Rozmiar: 116885 bajtów]

SZANOWNI ABSOLWENCI , POPIERAJMY SWOICH !

Od lat współpracuje z naszym Towarzystwem Kol. Artur Cyronek (matura 1989) zajmujący się cateringiem i organizacją różnego rodzaju spotkań w swoim "Domu Bankietowym" w Pruszkowie i nie tylko.

Serwuje zdrowe jedzenie bez chemicznych "polepszaczy" , a Jego doświadczenie w branży - był szefem kuchni w Ambasadzie Irlandii w Warszawie - sprawia, że potrawy są smaczne, estetycznie podane i co najważniejsze : nie szkodzą zdrowiu.

Dziękujemy Arturowi za życzliwość okazywaną Towarzystwu Absolwentów i proponujemy - skorzystajcie z Jego firmy, warto spróbować.

Dom Bankietowy
ul. Obrońców Pokoju 8
05-800 Pruszków

www.dombankietowy.pl
info@dombankietowy.pl

SPOTKANIE OPŁATKOWE ABSOLWENTÓW ZANA

spotkanie opłatkowe Wieloletnią tradycją Towarzystwa Absolwentów jest dzielenie się opłatkiem w okresie Świąt Bożego Narodzenia. Daje to poczucie więzi między nami i świadomość, że lata spędzone w Szkole głęboko zapadły w pamięci jej byłych uczniów.
Boże Narodzenie to dobry czas, by odnowić dawne przyjaźnie, wspominać lata młodości. Dziś ze wzruszeniem spotykamy naszych Profesorów, Koleżanki i Kolegów.
Spotkanie odbyło się w budynku Zana, od wielu dziesięcioleci niezmiennie takim samym, ciasnym, ale zawsze serdecznie witającym Absolwentów, dając nam poczucie, że jesteśmy "u siebie" że to Nasza Szkoła. Dziękujemy wszystkim kolejnym Dyrektorom za tę życzliwość zdając sobie sprawę, że organizacja spotkania kilkudziesięciu osób na terenie Szkoły w jakiś sposób zaburza jej działanie. Z wdzięcznością kłaniamy się nisko Dyrekcji.
W tym roku Spotkanie Opłatkowe odbyło się 16 grudnia, co ogłosiliśmy w miejscowej gazecie "Głos Pruszkowa" zapraszając na nie wszystkich Absolwentów.
Raptowny atak zimy : śnieg i ślizgawica sprawiły, że część Absolwentów nie dojechała, ale i tak było nas nie mało. Był między nami nasz szacowny Absolwent Jego Ekscelencja Ksiądz Abp Henryk Hoser, wielebny Ksiądz Marian Mikołajczak, odwiedził nas prezydent Pruszkowa, Jan Starzyński, nie zabrakło na spotkaniu dawnych Dyrektorów naszego Liceum - Stefana Gierwatowskiego , Krystyny Szydłak, a także obecnej Pani Dyrektor Zana Małgorzaty Kucharskiej i profesorów. Przed tradycyjnym składaniem sobie życzeń odbyło się krótkie zebranie sprawozdawcze z rocznej działalności Towarzystwa Absolwentów, na którym wręczono DYPLOM HONOROWEGO CZŁONKA TOWARZYSTWA ABSOLWENTÓW Panu Prezydentowi Pruszkowa, JANOWI STARZYŃSKIEMU w podzięce za wieloletnią pomoc w przedsięwzięciach naszej organizacji . Drugą uhonorowaną osobą był Kolega JERZY BLANCARD, którego wyróżniliśmy za długi staż w Towarzystwie i wykonanie licznych prac graficznych dla naszego środowiska.
Wszystkim nam udzieliła się radość tego spotkania, pełne swobody, przyjacielskie rozmowy wtórowały z kolędami. Szkoda, że Boże Narodzenie jest tylko raz w roku.

Zarząd


Zdjęcia z tegorocznego spotkania dostępne w galerii.

Nasza Jubilatka

Istniejące od 28 lat Towarzystwo Absolwentów naszej Szkoły, integrując środowisko 'zaniaków' co jakiś czas przyznaje wyróżniającym się Koleżankom i Kolegom status Członka Honorowego.
W tym roku otrzymało taki tytuł osiem osób, a wśród nich Kol. Helena Dobrowolska, maturzystka Liceum im. Tomasza Zana w Pruszkowie z 1930 roku, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, która w marcu bieżącego roku ukończyła 102 lata życia.
Wśród kilkutysięcznego grona Absolwentów, jakich przez ponad 90 lat swego istnienia wykształciło nasze Liceum, nie wiemy ilu z nich dożyło tak pięknego wieku. Jeśli Pani Halina nie jest jedyną stulatką w naszym środowisku, to na pewno jedną z bardzo niewielu.
Dyplom Honorowego Członka Towarzystwa Absolwentów Liceum im. Tomasza Zana wręczyliśmy Jubilatce w Jej mieszkaniu. Gospodyni nie kryła wzruszenia przyjmując gratulacje od Pani dyrektor naszej Szkoły - Małgorzaty Kucharskiej, przedstawicieli Zarządu Towarzystwa - Piotra Hosera i Barbary Łosiewicz - Ratyńskiej
Ponad stuletni życiowy staż w pewnym sensie upoważnia do różnego rodzaju ograniczeń, ale z Koleżanką Haliną los obszedł się łaskawie.
Uśmiechnięta, pełna radości życia i zadowolenia z posiadania licznej rodziny, ujmuje rozmówcę życzliwością, jasnością umysłu, poczuciem humoru. Doskonale orientuje się w aktualnych wydarzeniach, oczywiście w rozmowie powraca też do wspomnień udowadniając, jak wiele pamięta.
Jest autorką licznych wierszy, które przechowuje w dwóch, grubych albumach, część ich znajduje się w tomiku 'Zaniacy z poezją pod rękę', wydanym na Jubileusz Liceum Zana .
W sympatycznej rozmowie padło trudne pytanie do Pani Haliny - jaką receptę może dać naszym Absolwentom na długowieczność: zasugerowała akceptację tego, co los nam daje, satysfakcję z każdego przeżytego dnia i to, że trzeba lubić ludzi, po prostu lubić, bez nienawiści, zazdrości i nietolerancji.
Dziękujemy za mądre słowa !

Całe środowisko 'zaniaków' - Absolwenci, Dyrekcja Szkoły i Grono Pedagogiczne składa Dostojnej Jubilatce Serdeczne Gratulacje, wyrazy Szczerego Podziwu i Szacunku, a także życzenia dużo zdrowia na wiele lat życia, i żeby nie dotknęła Jej żadne troska, żadne niebezpieczeństwo. Jubilatka
Jubilatka
Jubilatka

Spotkanie wielkanocne "U Zana"

Choć Wielkanoc 2012 roku już za nami, to echa Dzwonów Zmartwychwstania jeszcze tkwią w naszej pamięci , jeszcze nie skończył się okres obchodów tego Święta. Wracamy do rodzinnych spotkań i jak co roku Absolwenci Liceum Tomasza Zana, spotykamy się w ten wiosenny czas, bo przecież stanowimy bardzo liczną, społeczną rodzinę. Do gościnnych murów budynku naszej Szkoły przyszliśmy 21 kwietnia o godz. 10.00, by w świątecznym nastroju potwierdzić pamięć o naszych profesorach, o sobie , o Szkole, po prostu, żeby pobyć razem.

Nasza uroczystość w tym roku miała szczególny charakter. Zarząd Towarzystwa Absolwentów po uzyskaniu zgody zebranych Koleżanek i Kolegów wyróżnił 8 osób Dyplomami Honorowego Członka naszej organizacji, za Ich zaangażowanie w obronę interesów Liceum Zana, za wieloletnią pracę w Zarządzie Towarzystwa.

Ale to nie jedyny powód, aby nazwać to spotkanie szczególnym. Jesteśmy zaszczyceni, że był z nami Absolwent naszej Szkoły, Jego Ekscelencja ks. Arcybiskup Henryk Hoser. W serdecznych słowach zwrócił się do zebranych i oprócz tradycyjnych życzeń podkreślił niemałe zasługi w kształtowaniu wielu wybitnych osobowości znanych i szanowanych na świecie , Absolwentów tego ponad 90-cioletniego Liceum . Kolejny raz doznaliśmy uczucia dumy, że nas, właśnie nas też ukształtowała ta Szkoła.

Z przykrością odnotowaliśmy fakt nieobecności Jego Eminencji prof. Marka Krawczyka, rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, również Absolwenta Liceum Zana .Rozumiemy, że ważne sprawy uniemożliwiły Panu Profesorowi przyjazd do Pruszkowa. Nie tracimy jednak nadziei na spotkania w przyszłości, serdecznie zapraszamy.

Oczywiście, nie zabrakło prezydenta miasta, Pana Jana Starzyńskiego, Pani Małgorzaty Kucharskiej - obecnej dyrektor Liceum, jego dawnych dyrektorów , byłych i obecnych profesorów. Wyjątkowymi gośćmi były też pra..pra..prawnuczki Patrona Szkoły, Tomasza Zana : Pani Teresa Falkowska i Pani Monika Rozdejczer. Obie Panie nosiły panieńskie nazwisko Zan. Powitaliśmy Je bardzo serdecznie świadomi , że zbliżyła się do nas historia i jakaś maleńka, niewidzialna cząsteczka Tomasza jest z nami.

Wielebny Ksiądz Marian Mikołajczak, proboszcz kościoła p.w. św. Kazimierza w Pruszkowie, poświęcił ten symbol nowego, rodzącego się życia - jajka i czas składania indywidualnych życzeń poprzedził profesjonalny występ artystyczny Kol. Elżbiety Marciniak. Wiersze o tematyce Święta Zmartwychwstania na zmianę z dobrze dobranymi do chwili muzyką i piosenkami wprowadziły zebranych w podniosły nastrój.

Wszystko to sprawiło, że bez przesady można nazwać to Spotkanie wyjątkowym.

Barbara Łosiewicz-Ratyńska - matura 1953


Oto galeria zdjęć z ze spotkania- dostępna również w zakładce Galeria

PODZIĘKOWANIE

Zarząd naszego Towarzystwa spotyka się regularnie, w drugą środę każdego miesiąca w Pałacyku "Sokoła" o godz. 18.30.
Na zebraniach zawsze omawiamy bieżące sprawy środowiska zaniaków, planujemy działanie na przyszłość. Są więc to spotkania robocze, choć nie brak też na nich wątków osobistych, jak to wśród przyjaciół.
Ale to ostatnie, marcowe zebranie miało wyjątkowy charakter : dziękowaliśmy na nim pięciu Absolwentom za ich wieloletnią pracę w Zarządzie, bo grudniowe wybory zmieniły skład osobowy naszych władz.
Podziękowania i kwiaty składali odchodzącym z Zarządu Kolegom obecny prezes Towarzystwa Piotr Hoser i wiceprezes Barbara Ratyńska.
Dziękujemy Wam, kochane Koleżanki i Koledzy za obecność w działaniu na rzecz przyszłości naszej Szkoły, za pomoc w wykonywaniu zwyczajnych statutowych działań Towarzystwa, dziękujemy Wam serdecznie za wszystko.
Była kawa i tort domowej produkcji, trochę wspomnień, ale przede wszystkim była serdeczna, przyjacielska atmosfera, która sprawiła, że spotkanie przeciągnęło się. Żegnaliśmy się z obietnicą dalszej, wspólnej pracy na rzecz naszej organizacji.

Zarząd


Zapraszamy na zebrania Zarządu wszystkich Absolwentów Liceum T. Zana zainteresowanych Towarzystwem Absolwentów. Jesteśmy otwarci na nowe inicjatywy dla usprawnienia naszej działalności.

Zaniacy Zaniacy Zaniacy

OPŁATEK U ZANA

Spotkanie opłatkowe    Tradycją stają się spotkania absolwentów Zana w okresie Świąt Bożego Narodzenia. W tym roku Spotkanie Opłatkowe w dniu 10 grudnia odbyło się, oczywiście, w gościnnych murach naszej Szkoły.
    Było nam bardzo miło usłyszeć z ust prezydenta Pruszkowa, Pani dyrektor naszego Liceum, a także księdza Roberta, serdeczne życzenia pomyślności dla nas, absolwentów, jak i powodzenia w dalszych losach Zana. Radosny gwar zebranych przy dzieleniu się Opłatkiem, swobodna, przyjazna atmosfera były dowodem, że jest nam ze sobą, tu, w tej Szkole bardzo dobrze, że czujemy się u siebie.
    Zabrakło nam Koleżanek śpiewających, które właśnie w tym dniu miały zaplanowane wcześniej nagrania, więc sami śpiewaliśmy kolędy, oczywiście nie tak profesjonalnie, jak Elżbieta, czy Ula, ale było radośnie, a wiersze Kol. Zbyszka Jerzyny w wykonaniu Kol. Barbary też dostarczyły nam pozytywnych emocji.
    Świąteczny nastrój, swobodna atmosfera sprawiły, że mikrofon wędrował z rąk do rąk, mieliśmy sobie coś do powiedzenia. Kol. Tadeusz, autor kilku publikacji przedstawił nam swoją nową książkę p.t. "Obrazki, przeważnie miniatury". Tadzio jest absolwentem z 1950 roku, w swoich utworach-obrazkach przedstawia otaczającą rzeczywistość z lat wojny, konspiracji, jak i wydarzenia współczesne z dużą dozą dobrego humoru zabarwionego ironią posługując się ładnym polskim językiem.
    spotkanie opłatkoweAbsolwentów piszących jest więcej, Kol. Ryszard, też maturzysta z 1950 roku przyniósł swoją książkę zatytułowaną "Ostatni rozkaz". Zafascynowany historią Polski opisuje w niej m.in. działalność organizacji konspiracyjnych w czasie II wojny, jak i obecnie działających, środowisk kombatanckich.
    Pewnie grudniowe spotkanie w serdecznej atmosferze trwało by jeszcze dłużej, gdyby nie fakt, że po uroczystości czekało nas Nadzwyczajne Zebranie członków Towarzystwa Absolwentów, na którym mieliśmy dokonać wyboru nowego Zarządu naszej organizacji /informowaliśmy o tym wcześniej /.
    W głosowaniu tajnym wybraliśmy nowy Zarząd, w skład którego weszły 3 nowe osoby, 4 z poprzedniej kadencji zmieniły tylko swoje funkcje i 2 osoby zachowały swoje poprzednie stanowiska. 14 grudnia Zarząd ukonstytuował się.
    Koleżankom i Kolegom, którzy zostali wybrani do władz Towarzystwa gratulujemy i życzymy, aby przez całe 5 lat trwania kadencji nie tracili motywacji do pracy społecznej, a znajdowali w niej największą satysfakcję.

/ZANIACY/

JESTEŚMY NA FACEBOOK'U

Informacja

Podczas VIII Zjazdu Absolwentów, zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, odbyło się zebranie sprawozdawczo - wyborcze naszego Towarzystwa.

W zjazdowym zamieszaniu został popełniony błąd : w jawnym głosowaniu wybraliśmy do zarządu 10 osób a zgodnie ze Statytem skład zarządu jest 9-cio osobowy. Musimy to naprawić i to jeszcze w tym roku kalendarzowym, ponieważ 5-cioletnia kadencja obecnego zarządu kończy się w roku 2011.

Proponujemy Spotkanie Opłatkowe w dniu 10 grudnia b.r. w budynku naszej Szkoły i przy tej okazji dokonamy wyborów. Godzinę spotkania oczywiście podamy na zaproszeniach.

Prosimy Koleżanki i Kolegów o jak najliczniejsze przybycie.

Z pozdrowieniami - Zarząd

LIST JEGO EKSCELENCJI ARCYBISKUPA HENRYKA HOSERA

Skierowany do uczestników Zjazdu, odczytany na Mszy św.

Drodzy Profesorowie, Drodzy Koledzy i Koleżanki,

Z radością łączę się duchowo z Wami w momencie obchodów 90 - letniej rocznicy istnienia naszego Liceum im. Tomasza Zana w Pruszkowie. Jednocześnie żałuję, że liczne zobowiązania uniemożliwiają mi cieszyć się rocznicą wśród Was i razem z Wami.

Początek Gimnazjum łączy się ze szczególnym czasem naszej historii, gdy Polska cieszyła się odzyskaną wolnością i budowała znakomity system oświaty, szkolnictwo, które kształtowało człowieka całkowitego w jego uzdolnieniach, talentach i osobowych darach ,oraz możliwościach. Pamiętny rok 1921, po Bitwie Warszawskiej, po "Cudzie nad Wisłą" obfitował entuzjazmem budowania własnego, suwerennego Kraju i państwa, umacniania społeczeństwa na poziomie tej organizacji i tożsamości, które nazywamy narodem.

"Zan" kształtował przez wszystkie lata liczne pokolenia, które udowodniły swym życiem, że wpajane ideały nie były płonne, lecz wcielały się w realizację dorobku życiowego na wszystkich polach działalności zawodowej i społecznej tak w czasie wojny jak i pokoju.

Każda szkoła ma swój etos, atmosferę i niepowtarzalną biografię ; tworzymy je nadal i przekazujemy młodszym. Jesteśmy też przekonani, że budynek naszej Szkoły istniejący od 1930 roku, to swoisty genius loci i zabytek międzywojennej, wówczas nowoczesnej i funkcjonalnej architektury, który należy pielęgnować i rozbudować, a nie niszczyć.

Nasza Szkoła kształciła i ciało i ducha swoich wychowanków. Uczyła nas, że Bóg, Honor i Ojczyzna, to nie slogany i puste słowa, ale najwyższe cele i kierunki zaangażowania nadające naszemu życiu cechy szlachectwa, a więc bezinteresownych działań. W tym duchu przekazuję moje najlepsze życzenia Zjazdowi Absolwentów, prosząc Pana Wieków, by wszystkich objął swą opieką, umocnił, Łaską przepełnił i nasycił radością : Gaudeamus in Deo, quoniam Bonus est !

VIII Zjazd Absolwentów przeszedł do historii

Obchody 90-lecia Gimnazjum i Liceum im .Tomasza Zana w Pruszkowie, VIII Zjazd Absolwentów już za nami. Kilka miesięcy przygotowań i .........poranek 8 października przywitał nas dość chłodno pochmurnym niebem.
VIII Zjazd ZaniakówWyruszyliśmy ze Szkoły liczną grupą /około 200 absolwentów/ ze Sztandarem, by złożyć kwiaty przy tablicy naszego zasłużonego profesora Bohdana Zielińskiego i pilnowani przez Straż Miejską pod bacznym okiem policji dotarliśmy do kościoła p.w. św. Kazimierza. VIII ZjazdDopiero tutaj widać było, jak dużo osób uczestniczy w Zjeździe. Kościół wypełnił się znajomymi twarzami naszych Profesorów, Absolwentów, prawie wszystkie ławki były zajęte.
Uroczystą Mszę św. w intencji profesorów, byłych i obecnych uczniów Zana celebrowało oprócz gospodarza-księdza prałata Józefa Podstawki, trzech księży Absolwentów : ks. Stanisław Urbaniak, ks. Grzegorz Krystofik i ks. Roman Trzciński.
Wzruszający to był widok, jak siwiejący Koledzy Jurek Blancard i Stefan Kowalski z Koleżankami Danusią Parys i Narcyzą Janik składali dary ołtarza, dostojnie, a jednocześnie jakby wcielili się w uczniów, jeszcze uczniów naszej Szkoły.
To nie jeden moment wzruszenia. Wiele serdecznych słów skierowanych do Profesorów i Absolwentów powiedział w swojej homilii ks. Stanisław Urbaniak. Przedstawił sylwetki naszych nauczycieli, jako ludzi stanowiących wzór dla młodzieży, co zaowocowało ukształtowaniem przez Nich licznego grona wybitnych ludzi pióra, nauki, kultury... Można powiedzieć, że my - dawni uczniowie, czuliśmy się dumni, że należymy do tej społeczności, że ukończyliśmy tę Szkołę.
Wreszcie powrót do naszej kochanej, starej "Budy", rejestracja w Biurze Zjazdu, odbiór jubileuszowych pamiątek : Medalu 90-lecia Liceum Tomasza Zana, który zaprojektował Kol. Jerzy Blancard i książki "Tomasz Zan" autorstwa niezapomnianej przez starsze roczniki absolwentów prof. Stanisławy Ostrowskiej, publikacji pisanej i wydanej po raz pierwszy w latach dwudziestych minionego wieku.
VIII ZjazdGwar, radosne zamieszanie, serdeczny uśmiech na wszystkich twarzach panował na szkolnym boisku, gdzie odbywały się centralne uroczystości Zjazdu. Nawet coraz mocniej padający deszcz i przejmujący chłód, nie były w stanie zepsuć tej ciepłej atmosfery spotkania po latach.. VIII ZjazdWreszcie Hymn Państwowy, rozpoczynający oficjalne otwarcie VIII Zjazdu Absolwentów i wprowadzenie Sztandaru Szkoły wyciszyły przyjacielskie rozmowy.
Spotkanie nasze otworzyła dyrektor Zana, Pani prof. Małgorzata Kucharska oddając głos kol. Barbarze Ratyńskiej, prezesowi Towarzystwa Absolwentów. Po powitaniu zebranych, uczniowie wręczali wszystkim gościom symboliczną różę i zjazdowe pamiątki., a Barbara przedstawiła krótką historię Zjazdów Absolwentów, które zawsze są organizowane na jubileusze Szkoły.
Było ich siedem : I - zorganizowany na 40-lecie Liceum w 1961 roku.
Po nim przez następne 20 lat nie było obchodów rocznicowych, dopiero dla uczczenia 60 rocznicy istnienia Zana, w 1981 roku odbył się II Zjazd Absolwentów. Od tego czasu, już regularnie, dyrekcja Liceum i Towarzystwo Absolwentów co 5 lat przygotowują jubileuszowe spotkania. To właśnie podczas II Zjazdu podjęto uchwałę, żeby utworzyć Towarzystwo Absolwentów, które zostało zarejestrowane w 1984 roku, z opóźnieniem spowodowanym istniejącym w Polsce stanem wojennym. W podzięce za trud poniesiony w wychowaniu młodzieży, za wieloletnią pracę w naszej Szkole Absolwenci składali wiązanki kwiatów pod czterema tablicami upamiętniającymi profesorów : Stanisławę i Leona Ostrowskich, Władysława Wojkowskiego, wszystkich dyrektorów od początku istnienia Szkoły, profesorów i uczniów poległych w czasie II wojny światowej, a także przy popiersiu naszego patrona, Tomasza Zana.
Nieobecna na spotkaniu Pani Starosta przysłała list, w którym podkreśliła nie małe walory naszej Szkoły : wysoki poziom nauczania, wychowanie młodzieży w duchu patriotycznym, kultywowanie wieloletniej tradycji Liceum..
Część artystyczną przygotowali uczniowie pod fachowym kierownictwem Pana Gerarda Położyńskiego. Były to fragmenty wierszy naszych Absolwentów przeplatane muzyką.
Po tym, wszyscy zaśpiewaliśmy starą piosenkę o gremialnych wagarach, na jakie przed wielu laty poszli nasi wychowankowie i choć po tym wyczynie masowej ucieczki ze Szkoły wszystkich jej uczestników spotkały przykre konsekwencje, to nikt tego nie żałował, a dziś wspominamy to ze wzruszeniem. Piosenka nosi tytuł "Była u Zana", słowa do niej napisał Włodzimierz Lewiński- matura w 1949 roku.
VIII ZjazdNa zakończenie prowadząca spotkanie Kol. Elżbieta Marciniak Kuszakiewicz przedstawiła nam swoje zdolności wokalne, profesjonalnie zaśpiewała znaną piosenkę "Najpiękniejszy kraj na ziemi". Wreszcie nastąpił najbardziej oczekiwany moment Zjazdu- spotkania rocznikowe. W klasach oznaczonych rocznikami matur , przy kawie, herbacie, przekąskach, owocach i cieście, można było bezpośrednio porozmawiać z Profesorami ,Koleżankami i Kolegami, często zmienionymi przez upływ czasu, ale jednak rozpoznawalnymi, żyjącymi w naszej serdecznej pamięci i razem wspominać.., wspominać...
O godz. 19.00 rozpoczął się bal absolwentów w Domu Bankietowym, prowadzonym przez naszego Kolegę , Artura Cyronka. Muzyka oczywiście z płyt CD, a dobry "didżej", dobre nagłośnienie i parkiet do tańca ,. o towarzystwie nie wspomnę, przecież to sami swoi, uczyniły bardzo udaną zabawę, podczas której Elżbieta czarowała nas swoimi piosenkami. Jak dodam bardzo smaczne i urozmaicone jedzenie na stołach popijane dobrym winem, będzie to pełny obraz naszego balu. Zabawa skończyła się około 3.00 nad ranem. Szkoda, że tak szybko mija czas i wszystko staje się wspomnieniem.
Drodzy Przyjaciele, Absolwenci, żegnamy się do następnego spotkania.
Serdecznie Was pozdrawiam i życzę powodzenia we wszystkich dziedzinach życia

Barbara- matura 1953

SZANOWNI ABSOLWENCI NASZEJ SZKOŁY

PlakatW tym roku Liceum Zana obchodzi doniosły Jubileusz 90-lecia swego istnienia. Dla uczczenia tej rocznicy organizujemy VIII Zjazd Absolwentów w dniu 8 października 2011.

Program Zjazdu :

 • godz. 9.00 - spotkanie uczestników Zjazdu na boisku szkolnym
 • godz. 9.20 - przejście do parku ,,Sokoła", uformowanie pochodu, złożenie kwiatów przy tablicy pamięci prof. Bohdana Zielińskiego, po czym idziemy ulicami miasta ze Sztandarem Szkoły do kościoła p.w. św. Kazimierza
 • godz. 10.00 - Msza św. w intencji Profesorów i Absolwentów Lic. T. Zana
 • godz. 11.30 - powrót do Szkoły
  • oficjalne otwarcie Zjazdu
  • składanie kwiatów przy tablicach pamiątkowych na terenie Szkoły
  • część artystyczna
 • godz. 12.30 - rejestracja uczestników w Biurze Zjazdu, odbiór pamiątek
 • godz. 13.00 - zebranie sprawozdawczo - wyborcze Towarzystwa Absolwentów
 • godz. 13.30 - spotkania rocznikowe przy kawie, herbacie i nie tylko (czas trwania zależy od ilości wspomnień związanych ze Szkołą i zawartych w nich emocji)
 • Czas na przygotowania do balu
 • godz. 19.00 - Bal absolwentów w Domu Bankietowym przy ul. Obrońców Pokoju nr. 8 w Pruszkowie

Koszt uczestnictwa w Zjeździe 1 osoby - zarówno dla absolwenta jak i osoby towarzyszącej wynosi :

udział w spotkaniu porannym 50 zł

w spotkaniu porannym i balu 150 zł

monetaProsimy o dokonywanie opłat za uczestnictwo w Zjeździe do dnia 10 września 2011 r. włącznie na nasze konto bankowe:

Towarzystwo Absolwentów, Wychowanków i Przyjaciół Gimnazjum i Liceum im. T. Zana w Pruszkowie Bank Spółdzielczy w Pruszkowie konto nr.

83 8016 0003 2003 0012 0007 0351

Prosimy też o podanie roku matury, aktualnego adresu oraz potwierdzenie uczestnictwa w Zjeździe w terminie jak najszybszym na adres:

PamištkaBarbara Ratyńska
al. Wojska Polskiego 70/2
05-804 Pruszków

tel.: 692 230 300
e-mail: bratynska@wp.pl
e-mail: zarzad@zan.org.pl

Będzie to dużym ułatwieniem dla organizatorów. Dziękujemy!

Z Serdecznymi pozdrowieniami- Zarząd Towarzystwa.

JUBILEUSZ 25-LECIA TOWARZYSTWA ABSOLWENTÓW

Już 25 lat istnieje Towarzystwo Absolwentów, Wychowanków i Przyjaciół Gimnazjum i Liceum im. Tomasza Zana w Pruszkowie.
Jubileusz ten obchodziliśmy pod patronatem Starosty Powiatu Pruszkowskiego i Prezydenta Pruszkowa 10 października b.r. w sali Spółdzielczego Domu Kultury przy ul. Hubala 5 w Pruszkowie. Każdy uczestnik spotkania, członek Towarzystwa Absolwentów otrzymał sponsorowane przez Urząd Miasta, starannie wydane przez Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną w Pruszkowie im. Henryka Sienkiewicza, dwie książki : ,,My - Zaniacy" tom II i II poszerzone wydanie wierszy naszych absolwentów ,,Zaniacy z poezją pod rękę".
Ze wzruszeniem powitaliśmy Sztandar naszej Szkoły i wysłuchali hymnu Zana w wykonaniu uczniów Liceum.
W swoim liście Pani Starosta, Elżbieta Smolińska złożyła gratulacje tym wszystkim, którzy przyczynili się do osiągnięcia wysokiego poziomu kształcenia młodzieży w naszej Szkole i wyraziła podziękowanie za pracę Zarządu Towarzystwa nad podtrzymywaniem tradycji Zana i integracją środowiska absolwentów.
Obecny na spotkaniu wiceprezydent Pruszkowa, Pan Andrzej Królikowski w swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na wieloletnią tradycję Szkoły, na jej wiodącą rolę w kształtowaniu kultury Pruszkowiaków i potrzebę pielęgnowania tych wartości.
Powitaliśmy nową dyrektor naszego Liceum, Panią Bożenę Grzybowską, która zadeklarowała życzliwą współpracę ze środowiskiem absolwentów.
Dziękujemy przemawiającym za miłe słowa skierowane do Towarzystwa Absolwentów, za okazaną pomoc w naszej działalności, postaramy się sprostać oczekiwaniom.
Jubileuszowe spotkanie zaszczycili swą obecnością, były dyrektor Zana, Pan prof. Stefan Gierwatowski, dawni profesorowie Szkoły : Bronisław Siemdaj, Irena Horban, Jacek Dobrowolski, a także profesorowie aktualnie uczący w Liceum. Była też wśród nas absolwentka, która otrzymała Świadectwo Dojrzałości u Zana w 1930 roku ! - Halina Dobrowolska, pisząca wiersze, z których emanuje pogoda ducha. Kilka z nich jest w II wydaniu ,,Zaniacy z poezją pod rękę".
Na zakończenie części oficjalnej prezes Towarzystwa przedstawiła historię powstania naszej organizacji.
Potem odbył się wernisaż prac Kol. Jana Gołębiewskiego i Kol. Marka Prędoty, na którym obejrzeliśmy piękne akwarele i bardzo ciekawe obrazy , świadczące o wielkim talencie obu absolwentów.
Wreszcie, za pomyślność Liceum Zana i całego środowiska zaniaków, wypiliśmy lampkę szampana serwowaną przez Kol. Artura Cyronka, który od lat uświetnia nasze spotkania swoim cateringiem. Jesteśmy Mu za to bardzo wdzięczni, serdecznie dziękujemy !
Długo oczekiwaną część artystyczną wypełniły występy absolwentek - kol. Elżbiety Marciniak - Kuszakiewicz /w czasach szkolnych nazywanej ,,Pestką"/ i kol. Urszuli Blaszyńskiej, a także pięknie grającej utwory Chopina, Basi Sybilskiej - uczennicy Szkoły Muzycznej w Warszawie, córki małżeństwa naszych absolwentów , państwa Ewy i Jana.
Nawet tańczyliśmy przy doskonałej muzyce i śpiewie męża Elżbiety, Jerzego Kuszakiewicza. Bardzo dziękujemy wszystkim wykonawcom !

Drogie Koleżanki i Koledzy, z okazji tego Jubileuszu życzymy Absolwentom i Wychowankom Zana, aby Towarzystwo nasze działało i rozwijało się dalej, by nie zanikła trwająca od lat szkolnych przyjaźń między nami, pielęgnujmy ją.

Absolwentów rośnie klan, bądźmy razem, vivat ZAN !

Dzięki życzliwości Prezydenta Pruszkowa został wydany reprint książki "My-Zaniacy"

Kolegów zainteresowanych tą publikacją prosimy o kontakt telefoniczny 692-230-300

Drogie Koleżanki i Koledzy, każdy z nas podczas nauki w Liceum doświadczał wielu emocji bardziej lub mniej przyjemnych, ale takich, które pamięta się latami. Sekcja Literacka Towarzystwa Absolwentów zwraca się z serdeczną prośbą, opiszcie te szkolne wydarzenia. Umieścimy je w miejscowej gazecie "Podwarszawskie Życie Pruszkowa" w rubryce prowadzonej przez nasze Towarzystwo, zatytułowanej "Była u Zana"

Wasze wspomnienia przybliża Czytelnikom tamte lata, naszą Szkołę, Profesorów i Kolegów, słowem te czasy, które żyją w naszej serdecznej pamięci.

Wspomnienia opatrzone imieniem i nazwiskiem, adresem oraz rokiem matury prosimy przesyłać listownie lub elektronicznie na adres kontaktowy podany w dziale Kontakt z Nami

Autorom mieszkającym poza Pruszkowem dostarczymy egzemplarze gazety z ich tekstami na podany przez nich adres.

Liczymy na Waszą współpracę

PRZENIESIENIE ZANA?

Całe Środowisko zanowskie jest bardzo zaniepokojone możliwością połączenia naszej szkoły ze szkołą na ul. Gomulińskiego. Ten projekt Starostwa Powiatowego w Pruszkowie został przedstawiony po raz pierwszy przed kilku laty i spotkał się ze sprzeciwem Grona Pedagogicznego Liceum Zana, Rady Rodziców, uczniów, absolwentów i mieszkańców Pruszkowa. Obecnie powrócił znowu i znowu nie uzyskał aprobaty zaniaków. W dniu 15 maja 2009 r.odbyło się spotkanie na ten temat przed kamerami telewizyjnymi w programie pani Jolanty Erol 'Interwencje', który wyemitowała TVP INFO. Zabrakło na nim Pani Starosty.

Przeniesienie zana? Przeniesienie zana? Przeniesienie zana? Przeniesienie zana? Przeniesienie zana? Przeniesienie zana? Przeniesienie zana? Apel

Absolwenci „Zana” piszą ...

Zarządy Towarzystwa Absolwentów, Wychowanków i Przyjaciół Gimnazjum i Liceum im. Tomasza Zana w Pruszkowie wszystkich kadencji od początku istnienia naszej organizacji były i są żywo zainteresowane losem naszej Szkoły, zarówno w czasie bieżącym, jak i w przyszłości. Całemu środowisku absolwentów marzy się "Zan" w nowoczesnym budynku w pełni wyposażonym we wszystkie pomoce naukowe XXI wieku, gdzie szkoła będzie mogła samodzielnie kontynuować i rozwijać swoje tradycje wypracowane przez pokolenia Profesorów. Z obrad Nadzwyczajnej Sesji Rady Powiatu w dniu 29 maja b.r., jaką wyemitowała Spółdzielcza Telewizja Kablowa, pruszkowianie mogli dowiedzieć się, z jakimi problemami aktualnie boryka się Liceum Tomasza Zana. Słuchając odczytanego na Sesji fragmentu pisma Towarzystwa Absolwentów z dnia 2 lipca 2007 roku adresowanego do Starostwa Powiatowego w Pruszkowie, można było błędnie wywnioskować, że nasze Towarzystwo popiera propozycję Starostwa przeniesienia Liceum Zana do szkoły przy ulicy Gomulińskiego w Pruszkowie. Przedstawione kilka zdań wyżej wymienionego pisma było wyrwane z kontekstu i nie odzwierciedlało w pełni rzeczywistych intencji piszących. Towarzystwo Absolwentów, Wychowanków i Przyjaciół Gimnazjum i Liceum im. T. Zana w Pruszkowie, w imieniu ogromnej rzeszy absolwentów tej zasłużonej szkoły pragnie jasno przedstawić swoje stanowisko :
- dla całej społeczności zanowskiej budynek naszej szkoły, to symbol dobrej szkoły, gdzie stawia się młodzieży duże wymagania w atmosferze poszanowania odrębności charakterów i życzliwości dla młodych ludzi. I ten symbol pragniemy zachować, ale jeśli w żaden sposób nie można utrzymać Liceum Zana w dotychczasowym budynku, zbudowanie sali gimnastycznej przy szkole jest całkowicie nie realne to oczekujemy budowy nowego, samodzielnego gmachu dla Liceum Zana, które odegrało wielką rolę kulturotwórczą dla społeczeństwa Pruszkowa i które zasługuje na to, by wychowywać młodzież w przeznaczonym tylko dla siebie budynku, by nie utracić swojej tożsamości i zachowując prawie dziewięćdziesięcioletnią tradycję nie obniżyć wysokiej renomy, jaką cieszy się nasza szkoła od początku swego istnienia.

Zarząd Towarzystwa Absolwentów
Wychowanków i Przyjaciół
Gimn. i Lic. T. Zana w Pruszkowie :
prezes Barbara Łosiewicz - Ratyńska
wiceprezes. Wiesław Gierwatowski
wiceprezes Jadwiga Fabisiewicz
wiceprezes Narcyza Janik
sekretarz Tadeusz Łosiewicz
skarbnik Barbara Magierowska
członek zarządu Irena Horban
członek zarządu Jerzy Blancard
członek zarządu Ewa Szostek

BY OCALIĆ "ZANA"

W obronie naszej prawie 90-letniej Szkoły powstało w 2009 roku Stowarzyszenie Obrońców Lokalizacji i Tradycji Gimnazjum i Liceum im. Tomasza Zana.

Stowarzyszenie to zorganizowało w dniu 27 listopada minionego roku Forum Dyskusyjne na temat przyszłości "Zana" z udziałem władz administracyjnych Pruszkowa i wybitnych absolwentów Liceum.

Towarzystwo Absolwentów Liceum T. Zana współdziała ze Stowarzyszeniem, wspólnie ze sponsorami ufundowaliśmy marmurową tablicę upamiętniającą wszystkich dyrektorów Liceum Zana od czasu powstania Szkoły w 1921 roku do chwili obecnej.

Tablica została umieszczona w budynku Szkoły, a jej odsłonięcia i poświęcenia dokonał nasz Absolwent, Jego Ekscelencja Ks.Abp. Henryk Hoser.

W Forum Dyskusyjnym na temat przyszłości "Zana" uczestniczyli wybitni jego absolwenci : Jego Ekscelencja Ks. Abp. Henryk Hoser, Jego Eminencja, rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego dr.Marek Krawczyk, redaktor naczelna "Polish Market" - Krystyna Woźniak-Trzosek, dyrektor Szpitala Kolejowego w Pruszkowie dr, Krzysztof Rymuza, znana piosenkarka, Alicja Majewska, dawni dyrektorzy "Zana" : prof. Stefan Gierwatowski, Krystyna Szydłak, obecna Pani dyrektor naszego Liceum, Bożena Grzybowska ', a także przedstawiciele zarządu Towarzystwa Absolwentów Gimnazjum i Liceum im.T.Zana, oraz licznie zgromadzeni absolwenci.

W spokojnej, rzeczowej atmosferze dyskutanci podkreślali ogromne zasługi Liceum Zana dla miasta i regionu w dziedzinie wiedzy i kultury, jego wspaniałą, istniejącą od 88 lat tradycję, podkreślając jednocześnie całkowitą dezaprobatę projektu przeniesienia Liceum Zana i połączenia naszej Szkoły z Zespołem Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących przy ulicy Gomulińskiego w Pruszkowie.

Takie plany od 5 lat przedstawia Zaniakom Starostwo Powiatowe w Pruszkowie i od 5 lat spotyka się ze zdecydowanym sprzeciwem realizacji tego planu, nie tylko ze strony społeczności szkolnej, ale także mieszkańców Pruszkowa dobrze znających zasługi, wartość i tradycję naszej Szkoły.

Forum zakończyło się podpisaniem wspólnego stanowiska w tej sprawie przez wszystkich reprezentujących środowisko Zaniaków.

Oto jego pełny tekst :

STANOWISKO UCZESTNIKÓW FORUM DYSKUSYJNEGO
zorganizowanego przez Zarząd Stowarzyszenia Obrońców Lokalizacji i Tradycji ZSO Liceum Ogólnokształcącego im. T.Zana i Gimnazjum nr. 1 w Pruszkowie
w dniu 27 listopada 2009 r.

W wyniku dyskusji, w której udział wzięli przedstawiciele władz miejskich, powiatowych i regionalnych, dyrekcja Szkoły, nauczyciele, uczniowie, rodzice, zaproszeni goście, oraz sympatycy szkoły, stwierdzono, że rola i zasługi w kształceniu i wychowaniu polskiej inteligencji, Państwowego Gimnazjum i Liceum, a obecnie ZSO, w skład którego wchodzi LO im. T. Zana w Pruszkowie, powołane w 1921 roku jako jedna z najstarszych szkół ogólnokształcących na terenie regionu, są niapodważalne i stanowią dorobrk narodowy.

W trosce o dalszy rozwój i byt Szkoły, oraz w obronie tradycji, której pielęgnowanie jest poszanowaniem historii miasta i regionu stwierdzamy, że :

należy dalej podtrzymywać dotychczasowe tradycje Szkoły, dbać o ich rozwój i kontynuację

decyzję władz samorządowych Powiatu Pruszkowskiego dotyczące przyszłości Szkoły, jej lokalizacji i rozwoju powinny być poprzedzone szeroką konsultacją społeczną i zaopiniowane przez środowisko lokalne, tj. nauczycieli uczniów, rodziców, towarzystwa i stowarzyszenia związane ze Szkołą

jesteśmy przeciwni zmianie dotychczasowej lokalizacji Szkoły, natomiast w pełni popieramy modernizację i rozbudowę obecnej siedziby Liceum w jego dotychczasowej lokalizacji, czyli przy ulicy Daszyńskiego 6, które to miejsce od początku istnienia Szkoły jest z nią nierozerwalnie związane.


UCZESTNICY FORUM

PRZEMÓWIENIE JEGO EKSCELENCJI ARCYBISKUPA HENRYKA HOSERA
wygłoszone podczas pruszkowskiego Forum

Drodzy Państwo, Drogie Koleżanki i Koledzy, Szanowni nasi Dyrektorzy i Profesorowie.

Nasze dzisiejsze spotkanie odbywa się pod hasłem " Tradycja, Teraźniejszość i Przyszłość". Ta tradycja, albo trinomia zawiera w sobie bardzo ważne dla nas przesłanie, wskazuje bowiem na ciągłość czasową, jaka istnieje w naszym życiu.Na stałość ideałów, wartości, dóbr, które przemijaja.Orientacja naszego Liceum wpisuje sie w takie rozumienie histori naszych losów. W tej trinomii odnajdujemy również imperatyw ciągłości przestrzennej, bo przecież nasze życie wpisane jest w przestrzeń, w budynki, w krajobraz. To jest podstawowe stwierdzenie, gdy szukamy pojęcia - Ojczyzna. Ta ciągłość, to continuum przestrzenne jest bardzo ważne dlatego, że jest wcieleniem i nośnikiem wartości, o których tu mówiliśmy. Wspomnienia nas, absolwentów z różnych czasów, różnych matur wracają do konkretnego miejsca, do konkretnego wyglądu naszej Szkoły, jej klas, szatni, jej Sali Pompejańskiej. Żyjemy w kraju, który poniósł niesłychane straty w kulturze materialnej. Jest mało krajów w Europie, które były tak dewastowane, jak Polska i dlatego każdy budynek, który przypomina historie, który się w historię wpisał jest dla nas wartością, której nie możemy pominąć, którą powinniśmy zachować. Muszę Państwu powiedzieć, że z przykrością patrzę na mizerny stan materialny naszego Liceum. Jako biskup diecezjalny jeżdżę po wielu miejscach. Patrzę i oglądam szkoły, które dzisiaj są już z zupełnie innej epoki, a nasze Liceum nawet nie jest w stanie dobrego muzeum, a cóż dopiero mówić o szkole, która ma za zadanie przygotować przyszłość. Na pewno zasługuje na większą uwagę, jeśli chodzi o ten aspekt materialny i ekonomiczny. Moje wspomnienia, to są przede wszystkim wspomnienia moich profesorów, wychowawców, wśród których byli wybitni pedagodzy. Nie zapominajmy,że najważniejszą ludzką aktywnością decydującą o jakości społeczeństwa jest wychowanie.Instytucje wychowawcze mają zupełnie pierwszoplanowe znaczenia w każdym kraju, w każdym miejscu, w każdej kulturze. Jeśli to zaniedbamy, wówczas narody się rozpadają, społeczeństwa marnieją, karłowacieją. Dbajmy o naszą wspólną przyszłość, dbajmy o pamięć o naszych profesorach Cieszę się, że jest wśród nas Pan dyrektor Stefan Gierwatowski. Pan dyrektor był moim wychowawcą, wychowawcą mojej klasy. Nie wiem, czy sobie przypomina? Był, czego nie wiedziałem wówczas, nie tylko chemikiem, był również biologiem i dzięki przygotowaniu, jakie wyniosłem mogłem się dostać na Wydział Lekarski Akademii Medycznej. Na Jego ręce składam podziękowanie za trud wychowawczy, za to o nas zatroskanie...w Szkole, która przenosiła nas z przeszłości ku przyszłości.

NIECH PAN BÓG WAS BŁOGOSŁAWI !

SPOTKANIE NOWOROCZNE

Dnia 9 stycznia 2010 o godz.13.00 odbyło się Spotkanie Noworoczne Towarzystwa Absolwentów naszego Liceum.

Jak zawsze u nas, uroczystość ta przebiegała w atmosferze radości odnajdywania Kolegów ze szkolnej ławy, cieszyliśmy się, że po wielu latach znów jesteśmy razem, tym bardziej, że gościła nas nasza Kochana Szkoła, a więc o wspomnienia z lat spędzonych w niej nie było trudno.

Po wielu serdecznościach związanych z dzieleniem się Opłatkiem, wśród których nie zabrakło Pana Prezydenta Pruszkowa, Jana Starzyńskiego, Dyrektor Zana, Pani Bożeny Grzybowskiej, Profesorów naszej Szkoły, odbyło się coroczne Zebranie Sprawozdawcze z dizłalności naszego Towarzystwa w roku 2009.

Po złożeniu sprawozdania z dokonań naszej organizacji w dziedzinie administracyjnej i finansowej w minionym roku, Zarząd uzyskał absolutorium.

W wolnych wnioskach powróciliśmy do sprawy ewentualnego przeniesienia naszego Liceum na ulicę Gomulińskiego do Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Pruszkowie, co od ponad 5 lat zamierza uczynić Starostwo Powiatowe.

W ożywionej dyskusji zebrani Absolwenci podjęli uchwałę, że zdecydowanie nie zgadzamy się na zmianę siedziby Zana i domagamy się od władz Pruszkowa rozbudowy zajmowanego przez Szkołę budynku przy ul. Daszyńskiego 6.

W oparciu o Uchwałę nr. 1/10 podjętą w dniu 9 stycznia 2010 r. Zarząd Towarzystwa Absolwentów wystosował pismo do władz samorządowych:

Spotkanie Zaniaków

W dniu 28 czerwca 2010 r. w siedzibie LO im. T. Zana odbyło się spotkanie środowisk związanych ze Szkołą :

 • Dyrekcja Szkoły
 • Rada Pedagogiczna, nauczyciele
 • Rada Rodziców, rodzice
 • Towarzystwo Absolwentów, Wychowanków i Przyjaciół Lic. Tomasza Zana
 • Stowarzyszenie Obrońców Lokalizacji i Tradycji LO im. T. Zana
 • Absolwenci

Spotkanie środowiska zanowskiego poświęcone było przyszłości naszej Szkoły. Po zapoznaniu się z treścią i wnioskami opracowanej na zlecenia Starostwa Powiatowego w Pruszkowie Analizy Techniczno - Ekonomicznej dotyczącej zasadności rozbudowy LO im. Tomasza Zana zajęto:

STANOWISKO

Opracowana Analiza ( wariant I i II ) nie spełnia naszych oczekiwań związanych z modernizacją i rozwojem placówki w obecnym jej kształcie i lokalizacji, tj. szkoły kameralnej o ograniczonej liczbie uczniów, wysokim poziomie nauczania, z zachowaniem jej unikalnego klimatu, prestiżu i wieloletniej tradycji. Liceum Zana pozostaje w obecnej lokalizacji przy ul. Daszyńskiego 6 w Pruszkowie zgodnie z Uchwałą Rady Powiatu z roku 2002 i porozumieniem Pani Starosty z młodzieżą w dniu 26 lutego 2010 r., a także decyzją Zarządu Powiatu z dnia 3 marca 2010 r. Niezrozumiały jest dla nas fakt, że od 2002 roku Szkoła nie otrzymała środków finansowych na bieżące remonty i inwestycje, co bezpośrednio rzutuje na aktualny stan techniczny budynku ; Sprzeciwiamy się wyburzeniu budynku Szkoły (wariant II Analizy), co spowodowałoby bezpowrotną utratę ,,Sali Pompejańskiej" namalowanej przez uczniów Liceum w 1935 roku pod kierownictwem prof. Wacława Prusaka, członka Związku Polskich Artystów Plastyków. Sala ta stanowi dziś wartość unikalną, związaną z wieloletnią tradycją Szkoły; Popieramy wniosek Towarzystwa Absolwentów, Wychowanków i Przyjaciół Liceum T. Zana w Pruszkowie z lipca 2009 roku i pisma z czerwca 2010 do Urzędu Ochrony Zabytków w Warszawie o wpis budynku Szkoły z uwzględnieniem ,,Sali Pompejańskiej" do Rejestru Ochrony Zabytków ; Oczekujemy podjęcia konkretnych decyzji w kierunku wykupienia przyległego do boiska Szkoły terenu w celu budowy sali gimnastycznej wraz z dodatkowymi pomieszczeniami socjalno-administracyjno-dydaktycznymi; Jesteśmy przekonani, że wszystkie decyzje dotyczące przyszłości Liceum Zana będą uzgadniane ze środowiskiem zanowskim, zgodnie z obietnicami Pani Starosty przedstawianymi na Sesjach Rady Powiatu, w mediach, oraz na Forum Dyskusyjnym poświęconym przyszłości Szkoły w listopadzie 2009 roku.

Z poważaniem

Środowisko zanowskie.

ZANIACY W WYBORACH SAMORZĄDOWYCH 2010

10 października b.r. z inicjatywy Towarzystwa Absolwentów Liceum im. Tomasza Zana odbyło się spotkanie środowiska zanowskiego z kandydatami na radnych - absolwentów naszej Szkoły. Poznaliśmy Kolegów, którzy już są we władzach samorządowych Pruszkowa, jak i tych, którzy po raz pierwszy ubiegają się o status radnego. Wszyscy zaniepokojeni losem Liceum próbowali znaleźć jakąś drogę wyjścia z trudnej sytuacji Zana. Czy determinacja, dobre projekty ocalenia Szkoły autorstwa naszych Kolegów radnych wystarczą, by obronić ją przed połączeniem naszej młodzieży z różnym od naszego środowiskiem szkolnym, co równa się utratą tożsamości i tradycji Zana, czy demokratycznie wybrane władze lokalne stworzą absolwentom-radnym możliwość opracowania planu naprawczego Szkoły ? Wierzymy, musimy wierzyć, że nie zabraknie naszym absolwentom energii, mądrości i odwagi, aby na sesjach Rady Powiatu i Rady Miasta upomnieć się o nasze Liceum i wierzymy też, że nasza sławna Szkoła jeszcze powróci do dawnej świetności, nie zatraci swojego charakteru. Przecież wszyscy gorąco tego pragniemy Wiemy, że do Rady Powiatu kandydują absolwenci :

 • Sebastian Ciesielski
 • Piotr Hoser
 • Grażyna Leżyńska
 • Krzysztof Rymuza
 • Maria Sybilska - Jurgaś
 • Michał Sybilski
 • Mirosława Śliwińska

a w Radzie Miasta chcą znaleźć się :

 • Karol Chlebiński
 • Wiesław Gierwatowski
 • Anna Grzegółka
 • Jacek Kaczanowski
 • Grzegorz Kwasiborski
 • Józef Moczuło
 • Danuta Parys
 • Henryk Wacławek

Życzymy im powodzenia